KONST / Oljemålningar / Oljemålning 17262014
nr 1726 2014
Erik Jerken
(1898-1947), Sverige
Oljemålning, "Från Karlbergskanalen". Signerad, daterad 1946. Olja på duk, 60x37 cm, yttermått inklusive ram: 83x60 cm
Erik Jerken, född 1898 i Stockholm, död 1947, svensk målare.
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.000 kr
måndag 22 september 2025
kl 18:34:03
19/9 18:31:15
22 sep
Stockholm
Läs mer om Stockholm